"Ой рученьки мої золоті" (К.Білокур - 115)
В долі Катерини і гіркі, й медові.
Землю України, землю Батьківщини
Прославляють квіти серця Катерини".
Зоя Ружин
Так виписувала на своїх полотнах диво-чари української землі Катерина Білокур. Творчий доробок самобутньої і незрівнянної чарівниці-самоучки - то справді унікальне явище національного мистецтва.
Катерина Василівна Білокур народилася 7 грудня 1900 року у мальовничому селі Богданівці Пирятинського повіту на Полтавщині (нині - Яготинський район Київської області) в сім'ї селянина-бідняка. Потяг до малювання виник в Катерини ще в дитинстві, у вільні хвилини вона брала вуглинку з печі чи сажу і малювала на шматочках полотна квіти. Малювання стало сенсом її життя. Аби його опанувати, спробувала в 1920-х роках вступити до Миргородського художньо-керамічного училища, до театрального технікуму в Києві. Але її не приняли - не було атестата про середню освіту. Отож мусила уму-розуму доходити самотужки.




У селі Богданівці, "столиці" Катерини Білокур, відкрито садибу-музей її імені. Біля хати - пам'ятник, споруджений небожем-скульптором Іваном Білокуром, майстром пензля.
Від 1989 року започаткована і щороку присуджується премія імені Катерини Білокур. Найсуворіший суддя - час - довів, що в "святому малярстві" (саме так називала його Катерина Василівна) художниця піднялася в незвідані висоти й царює в національному та світовому мистецтві як єдина і неповторна.


Коментарі
Дописати коментар