Свята моя Київська Русь

Більше тисячі років відділяє нас від тих часів, коли Київська Русь прийняла християнство.
Християнство до кінця першого тисячоліття стало світовою релігією, яку сповідали Візантія і Західна Європа, що оточували Київську Русь. Інтерес до цієї релігії зростав. Вона поступово здобувала авторитет, ставала показником цивілізованості. У Київській Русі тоді ж панувало ще пізнє язичництво, яке багатьма сприймалося болісно. Відчувалася ізольованість держави від світового співтовариства, яка потребувала змін у галузі релігії, духовного та суспільного життя взагалі.
Український історик М.Брайчевський твердить, що вже в 60-х роках ІХ століття після переможного походу князя Аскольда на Константинополь відбулося так зване "Аскольдове хрещення" Київської Русі. Проте не можна вважати цю ініціативу масовим хрещенням країни. Приймає нову релігію й княгиня Ольга, мати князя Володимира. Сам Володимир Великий хоче створити монолітний етнос, об’єднати народ єдиною для всіх вірою.

У літописця ця подія датована 988 роком. Це був початок запровадження християнської релігії на Русі. Щоб закріпити нову віру, князь наказав будувати християнські храми і ставити їх на тих місцях, де раніше стояли язичницькі боги-ідоли. Першим центром нової релігії став Києво-Печерський монастир, заснований Антонієм і Феодосієм. Слідом за ним з'являється безліч інших. Вони були в цей час справжніми джерелами духовного життя. У країні неписемній, що ще вчора жила "звичаєм звіриним" (вираз Нестора-літописця), формуються сильні і численні вогнища цивілізації. Упродовж десятиліть йшла запекла боротьба між язичницьким і християнським віруванням. Навіть після 988 року значна частина населення продовжувала таємно сповідувати язичництво. Це відбито у багатьох календарно-обрядових святах українців, залишилося у фольклорному слові.

Ця величезна подія відзначається в Україні щорічно 28 липня як свято Володимира Великого та День хрещення Київської Русі-України.
Коментарі
Дописати коментар