"Народний календар: вересень"

У яблуневому садку.
І вже печаль передосіння
Нам сниться в жовтому вінку.
Літа зозуля лічить дзвінко,
Віщує старість молодим.
І тягнуть довгі соломинки
Мурашки в свій зимовий дім".
Ігор Муратов
Ви чуєте - осінь прийшла! Вона підібралась непомітно, крадькома й зайвої метушні. Коротшими стають дні, прохолоднішає річкова вода, гостріше пахнуть верес і м'ята. Вважають, що своєю назвою перший місяць осені завдячує саме траві верес. Інші дослідники ведуть її від давньоруського слова "верещити" - тобто молотити.

Вересень характерний масовим відльотом птахів. "Хто рік байдикує, вже у вересні голодує", "Вересень студений, але ситий" - говорить народна мудрість.
21 вересня відзначається свято Різдва Пресвятої Богородиці (Друга Пречиста). Це день коли почали здійснюватися заходи Божі щодо спасіння роду людського від диявольських витівок. З цього дня вже можна було засилати сватів (весілля справляли тільки з Покрови). Звідси і поговорка: "Прийшла Пречиста - принесла старостів нечиста". За народними спостереженнями, на другу Пречисту в Україні встановлюється дощова погода.
За народним календарем на Воздвиження земля "здвигається" ближче до зими, настає справжня осінь, а отже, і холоди. Птахи починають масово відлітати у вирій. Не годиться ходити до лісу по гриби, щоб не натрапити на змій.
Коментарі
Дописати коментар