"АНГЕЛ-ХРАНИТЕЛЬ КИЄВА"

   У церковному календарі, крім свят на честь святих, мучеників і праведників, є низка свят, що славлять ангелів - помічників Господа. Згідно з біблійною легендою, вони невидимі, безсмертні, чисті духом, їх кількість безмежно велика. Іван Богослов пише: "І я бачив, і чув голос багатьох ангелів навколо престолу, і тварин, і старців, - і число їх було десятки тисяч раз по десять тисяч і тисячі тисяч". За Діонісієм Ареопагітом всі ангели поділяються на три ієрархії, а кожна ієрархія в свою чергу - на три чини.
    Серед старших ангелів особливе місце посідає Михаїл. Його ще називають архистратигом - головним командиром. Очолюване ним військо ангелів перемогло і скинуло з небес сатану.
    Святий Михаїл вважається першим охоронцем людей. В його честь 21 листопада Православна Церква відзначає свято архистратига Михаїла і всіх небесних сил безтілесних.
     У древньому Константинополі архангел Михаїл шанувався як покровитель імперії. Із Візантії його культ був перенесений до Київської Русі, де архистратиг став патроном князів і заступником у походах.
     Про архангела Михаїла складено безліч переказів. Одна з легенд розповідає, що коли Бог поділив землю на країни, кожен народ одержав свого ангела-хранителя. Спершу ангели розібрали теплі краї, що нагадували їм рай з вічнозеленими та квітучими садами. Розібрали гори і навіть пустелі. Лиш один архистратиг Михаїл не вибрав собі країни. А потім вказав на землю, що була золотою від осіннього листя, наче його зброя, ріки текли там блакитні, мовби його прапор. Відтоді Михаїл - охоронець Руси-України.
     З історичних джерел відомо, що архангел Михаїл був покровителем київського князя Святополка (християнське ім'я - Михайло), який 1108 року збудував Михайлівський Золотоверхий собор. Очевидно, що вже з того часу Михаїл, опікун воїнів, вважався патроном Києва. Про традиційний культ Святого Михаїла серед нашого народу свідчать його зображення на княжих печатках, гербах, церковних і військових корогвах, у родовій геральдиці.
      У пізніші часи архангел Михаїл стає патроном запорозького козацтва і набуває загальнонаціонального значення. Образ святого часто використовується на козацьких знаменах. Під час Визвольної війни 1648 - 1654 років корогва з ликом архистратига Михаїла була найвищим символом усієї держави, вибореної повсталим народом.
    Герб із архистратигом Михаїлом залишився емблемою Києва. Зображення Михаїла зустрічається на гербах інших міст України: Василькова, Гадяча, Канева, Таращі, Черкас, Чигирина. На початку ХХ сторіччя святого Михаїла як національний символ прийняли і у Галичині.
   Багато років Київ не мав змоги використовувати свій освячений тисячолітньою традицією герб. 18 квітня 1995 року сесія Київради ухвалила рішення про відновлення міського герба із зображенням Святого архистратига Михаїла.
    
  Саме про ці та інші історичні цікавинки йшлося під час краєзнавчого гіду "Подорож стародавнім Києвом".








Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

"В гостях у Шамо"

«Дегустація поетичних новинок»

З Україною в серці