"Остромирове Євангеліє"
Переписаний кирилічним уставом із староболгарського оригіналу, щедро прикрашений високохудожньою мініатюрою і майстерно виконаними орнаментами, цей унікальний рукописний витвір увійшов в історію як "Остромирове Євангеліє". На сьогодні він є найдавнішою точно датованою (1056-1057) пам'яткою нашої писемності.
Всі ознаки - історичні, лінгвістичні і мистецькі - свідчать про київське походження цього шедевру книжкового мистецтва: стародавній текст щедро насичений київськими говірковими прикметами. Отже, є всі підстави стверджувати, що Остромирове Євангеліє містить мовні особливості, притаманні українському етносу. Київський стиль простежується і в віртуозних орнаментах та мініатюрах, якими прикрашена книга.
Чому Євангеліє "Остромирове"? Відповідь на це питання дає сам диякон Григорій, повідомляючи у післямові, що воно писане на замовлення новгородського посадника Остромира - свояка київського князя Ізяслава.
Закінчивши у 1057 році в день пам'яті святителя Єпіфанія свою натхненну семимісячну працю, київський каліграф Григорій назавжди вписав своє ім'я в історію національної і світової культури.
Коментарі
Дописати коментар