"Україна в іменах: Устим Кармалюк"
Народився Устим Кармалюк (Кармелюк) 27 лютого (за старим стилем 10 березня) 1787 року в селі Головчинці Подільської губернії у родині Якима та Олени Кармалюків. Родина належала пану Пігловському. Підневільна кріпацька праця в панському маєтку, злидні і знущання були щоденними супутниками життя родини Кармалюків. Устим народився другою дитиною, але радість батьків захмарив смуток: «Ще один кріпак з’явився для пана», - гірко зауважив батько.
Коли хлопчику минуло шість років, батька до смерті закатували панські посіпаки за непослух управителеві. З того часу ненависть до панів оселилася в серці дитини. Устим виростав гордим і незалежним, спроможним захистити себе та своїх односельців від несправедливості.
Волелюбна душа Устима не хотіла коритися панській сваволі. Кармалюк відверто дорікав панові за тяжкі умови життя й виснажливу працю не тільки свою, а й інших селян. Він поводився надто незалежно й не мирився зі знущаннями та несправедливістю, тож Пігловський вирішив позбавитися Кармалюка, віддавши його в солдати на 25 років. Втім, перебування «в москалях» тривало недовго. Щоденні побої, виснажлива муштра, туга за дружиною, сином, рідним Поділлям спонукають Устима до втечі. Кармалюк втікає і з невеликим загоном здійснює зухвалі напади на панські садиби. Наступний період його життя можна було б назвати «між утечами», адже за неповні тридцять років їх було аж п’ять.

Сам Устим Кармалюк за роки боротьби витримав чотири тисячі шпіцрутенів, двісті двадцять сім ударів канчуком. Ідучи в Сибір і назад, напівголодний, він подолав пішки понад п’ятнадцять тисяч кілометрів. Всього цього вистачило б, щоб зломити добрий десяток чоловіків. І довго ще б воювала за щастя народу ця надзвичайна людина, якби не зрада.
Загинув славетний подільський отаман Устим Кармалюк у ніч на 10 жовтня 1835 року. Похований у Летичеві (нині Хмельницька область).
Коментарі
Дописати коментар