"Славетні імена: Петро Конашевич-Сагайдачний"
Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний - один із найславетніших і найталановитіших козацьких вождів та полководців - з однаковим успіхом діяв і на полі бою, і на дипломатичних теренах. Народився П. Сагайдачний близько 1577 року в с. Кульчицях поблизу Самбора на Львівщині. Походив з українського аристократичного роду, який мав свій герб. Напевно, батько його Конаш (звідси й перша частина прізвища - Конашевич) був доволі заможним, оскільки зміг дати синові добру освіту: спочатку в Галичині, а згодом - в елітній Острозькій школі. Закінчивши академію, майбутній полководець певний час служив канцеляристом у якогось київського шляхтича. Однак досить швидко зрозумів, що це не його покликання. Близько 1595 - 1596 роках він опиняється серед запорожців і стає загартованим воїном.


Роль Петра Сагайдачного полягала не лише у визначній військовій діяльності: він перший з-поміж козацьких гетьманів поєднав інтереси активних груп української спільноти - козацтва, міщанства й духовенства. Сагайдачний також перший з гетьманів поширив свою діяльність на Київ, який знову став політичним осередком України.

Під час активної діяльністі Сагайдачного на Запорожжі гуртувалися і невдоволені його політикою щодо Польщі. Він ішов на поступки (обмеження реєстру козаків, заборона виходити до моря тощо), вичікуючи нагоди розпочати війну з Польщею. Проте козацька вольниця не поділяла його обережності. Тож Сагайдачного скинули з гетьманства й обрали Яцька Неродича-Бородавку, представника радикального козацтва. Під його проводом козаки почали готувати похід на Чорне море.


Вершиною військового таланту Сагайдачного стала перемога над турками у Хотинській війні 1621 року. Козацький гетьман продемонстрував блискуче тактичне мислення, бездоганне вміння керувати багатотисячними масами піхоти й кавалерії, нетрадиційні методи організації оборони та наступальних операцій за умов боротьби з противником, який переважав чисельно.
Хотинська битва виявилася для Сагайдачного останньою: внаслідок тяжкого поранення він серйозно захворів і 10 квітня 1622 року пішов з життя. Похований Петро Конашевич-Сагайдачний у Києво-Братському монастирі.
Коментарі
Дописати коментар