"Вчений і політик: В.Яніву - 110"

Народився Володимир 1908 року у Львові. Після закінчення гімназії вивчав психологію, філософію, соціологію, історію спочатку у Львівському, а потім — Берлінському університетах. У 20-ті роки Володимир Янів був одним із провідних членів націоналістичної організації ОВКУГ. Пізніше він став співредактором підпільного журналу «Юнак», членом крайової екзекутиви ОУН, головним співробітником «Бюлетеня КЕ ОУН на ЗУЗ» (західноукраїнських землях) — крайового органу ОУН. Був засуджений до 5 років ув'язнення на львівському «процесі Бандери» у травні 1936 року. Ув'язнення відбував у польському таборі Береза Картузька.
Володимир Янів і далі зазнавав політичних репресій протягом всього свого життя. Зокрема, він сидів у німецькому концтаборі за підготовку та проведення в життя Акта проголошення відновлення Української державності 30 червня 1941 року.


З цього часу починається активний науковий період життя Володимира Яніва. Він грунтовцо досліджує соціально-психологічні та етнопсихологічні проблеми. З 1946 року Янів починає активно співпрацювати з Українським Вільним Університетом у Мюнхені. В цьому закладі він пройшов шлях від старшого асистента до ректора. Янів був професором Українського католицького університету, дійсним членом наукового Товариства ім. Шевченка, заступником голови НТШ в Європі, дійсним членом Міжнародної вільної Академії.
Янів залишив чималий науковий доробок. Йому належать понад 100 наукових праць в галузі історії, соціології, етнопсихології, величезий масив публіцистичних статей, оглядів, есе. Чимало текстів Яніва вміщено в «Енциклопедії українознавства».
Володимир Янів дожив до відновлення незалежної Української держави. Він помер у 1991 році у Мюнхені, де й похований.
Коментарі
Дописати коментар