"Майстри пензля" (Особливості китайського пейзажного живопису)

Якщо розглядати китайський живопис, як характерне і унікальне явище, то треба починати з епохи правління династії Хань, 206 - 220 роках до нашої ери, коли з’явився принципово новий винахід для письма - пензлик.
Однак - до бамбука і гір - ще було далеко. Кілька століть художники малювали портрети, придворних і всякі побутові сценки. З королівського двору, або з вулиці - не так важливо, але деталізація була точна, скрупульозна і малюнок все ще залишався кольоровим і строкатим.

Сповнений глибокого символічного значення середньовічний китайський пейзаж ніколи не був точним портретом будь-якої місцевості. У ній узагальнювались і синтезувалися вікові спостереження найважливіших і характерних прикмет китайського ландшафту. Китайці з давніх-давен поклонялися горам і водам як святиням. Гора ще в давнину уособлювала активні мужні сили природи - янь, тоді як вода пов'язувалася з м'яким і пасивним жіночним початком - інь. Звідси і назва - шань-шуй, тобто "гори-води". Композиційний же лад картини і особливості перспективи були розраховані на те, щоб людина відчувала себе не центром світобудови, а малою його частиною.


Починаючи з 13 сторіччя художники стали додавати до своїх картин поетичні рядки або просто зразки каліграфії. Це давало їм можливість ще повніше висловити свій настрій і почуття.
Коментарі
Дописати коментар