Боголюбов Микола Миколайович — один із засновників сучасної фундаментальної науки, основоположник шкіл нелінійної механіки та статистичної фізики. Академік Академії наук України, двічі Герой Соціалістичної Праці, лауреат Державних премій, заслужений діяч науки України, почесний член багатьох академій наук.
Микола Боголюбов народився у 1909 році у Нижньому Новгороді. Надзвичайні творчі здібності юнака виявилися рано. Після завершення навчання у семирічній школі він самостійно опановував математику та фізику, у 17 років закінчив аспірантуру при Академії наук України. З 1925 року М. Боголюбов працює на Кафедрі математичної фізики АН України, з 1936 року — професор, завідуючий кафедрою Київського університету, з 1949 року — завідуючий відділом Математичного інституту ім. В. Стеклова АН СРСР, з 1953 року — завідуючий кафедрою Московського університету. А з 1966 року працює в Об’єднаному інституті ядерних досліджень в Дубні і, водночас, очолює Інститут теоретичної фізики АН України.
Основні творчі здобутки вченого — у галузі варіаційного обчислення, функціонального аналізу, теорії диференційних рівнянь, теорії ймовірностей, статистичної фізики, нелінійної механіки, квантової теорії поля і теорії елементарних частинок.
У 1930-ті роки за результатами наукових досліджень М. Боголюбова та М. Крилова засновано новий напрям математичної фізики — теорія нелінійних коливань, яку вони назвали нелінійною механікою. При вирішенні фізичних процесів він засновував такі нові математичні методи, які ставали важливими самостійними розділами математики.
Надзвичайний науковий талант ученого дозволяв йому здійснювати важливі для всієї світової науки відкриття в різних галузях, на стику наук. Так, спільно з Д. Ширковим М. Боголюбов дав нове формулювання квантової теорії поля, спільно з А. Тавхелідзе і Б. Струминським запровадив квантове число, побудував тритриплетну теорію кварків з цілими зарядами.
Будучи талановитим педагогом, він заснував наукові школи з математичної та теоретичної фізики, нелінійної механіки у Києві, Москві й Дубні. Великої уваги він надавав вихованню творчої молоді, сприяв формуванню та становленню багатьох відомих учених.
Видатні досягнення поставили його на рівень провідних учених світу. Президією НАН України засновано премію ім. М. Боголюбова, його ім’я присвоєно Інституту теоретичної фізики.
Боголюбов Микола Миколайович помер 13 лютого 1992 року.
Коментарі
Дописати коментар