"Ім'я в історії: Г. Галагану - 200"

Народився Григорій Павлович у 1819 році в селі Сокиринці на Полтавщині. Виходець із козацького роду, Григорій Галаган був яскравим представником патріотично налаштованої української дворянської еліти. Він належав до покоління, чиї переконання сформувалися в атмосфері суспільно-політичного піднесення середини XIX століття, був у дружніх стосунках з провідними діячами української культури і науки — Т. Шевченком, М. Максимовичем, П. Кулішем, В. Антоновичем, багатьма членами Київської громади. На рубежі 1860-х років Г. Галаган разом з батьком і сином Тарновськими відіграв велику роль у організації української видавничої справи в Петербурзі, що дало сильний поштовх піднесенню української культури.

Людина високої культури, знавець мистецтва і народної творчості, він багато років плідно працював у Полтавському земстві, яке на всю країну славилося своїми демократичними культурно-освітніми ініціативами.
Найбільше відомий Г. Галаган своєю благодійницькою та меценатською діяльністю. Він надавав помітну матеріальну підтримку виданню часопису «Киевская старина», творчим і мистецьким колективам. Ним започатковано першу в Україні селянську позичково- ощадну касу в с. Сокиринцях, ініційовано відкриття чоловічої та жіночої гімназій у Прилуках (1874) та ряду народних шкіл, які діяли за його матеріальної підтримки. У 1876 році Г. Галаган пожертвував свій маєток у с. Дігтярі для організації ремісничого училища.

Помер Григорій Павлович Галаган 7 жовтня 1888 року в селі Сокиринці на Полтавщині.
Коментарі
Дописати коментар