Васильківський Сергій Іванович — яскравий представник українського образотворчого мистецтва останньої третини XIX — початку XX століття, один з провідних пейзажистів в українському та європейському живописі, відіграв значну роль у становленні історичної картини та розвитку лірико-епічного напряму в українському пейзажному живописі, один з ініціаторів тогочасних пошуків українського стилю в архітектурі.

Сергій Васильківський, нащадок козацько-чумацького роду, народився в 19 жовтня 1854 році Ізюмі на Харківщині. Навчався у Харківській гімназії, де його першим учителем малювання був відомий український художник Д. Безперчий. У 1876 році Васильківський, всупереч батьківській волі, стає студентом Петербурзької Академії мистецтв. У становленні його як художника величезну роль відіграли викладачі М. Клодт і В. Орловський, знайомство з полотнами О. Саврасова, І. Шишкіна, А. Куїнджі. За дипломну картину «По Дінцю» Сергій Васильківський був удостоєний великої золотої медалі та звання класного художника 1 ступеня з правом стажування у Європі. Як пансіонер Академії мистецтв художник впродовж двох років перебував у Парижі, де зазнав впливу художників барбізонської школи. За цей час майстерність С. Васильківського набула такої довершеності й досконалості, що йому було надано право експонувати роботи на виставках паризького Салону поза конкурсом.

У 1888 році художник оселився у Харкові, багато подорожував по Україні, побував у Криму, на Кавказі. Починається період творчої зрілості митця. Пейзаж, історичний, побутовий і монуметальний живопис, портрет, рисунки українських орнаментів знайшли своє місце в його доробку. Подією в українському мистецтві початку XX століття стали монументальні панно для будинку Полтавського земства. Роботи «Козак Голота», «Вибори полковника Мартина Пушкаря» — це перші в українському мистецтві спроби епічного втілення героїчного минулого народу, а найбільш вдала — «Чумацький Ромоданівський шлях» — стала справжнім гімном величі й красі української землі.

Сергій Васильківський — один з найпоетичніших пейзажистів в українському живописі. У його картинах-пейзажах з їх продуманою композицією, точністю в зображенні деталей завжди зберігається свіжість і чистота фарб, витонченість колориту, притаманні етюдам. Глибокого узагальнення досягає майстер в етапному полотні українського пейзажного живопису «Козача левада». Майстерність композиції, м’які й водночас насичені кольорові та світлотіньові сполучення надають поетичності пейзажному образу.

У культурному житті тогочасної України Сергій Васильківський був чи не найпомітнішою постаттю. Він завжди перебував у центрі мистецьких подій, брав участь в ілюструванні альбому «З української старовини», очолював Харківське літературно- художнє товариство, був членом журі конкурсу на проект пам’ятника Тарасу Шевченку в Києві. Спадщина С. Васильківського, основна частина якої сьогодні зберігається у Харківському художньому музеї та Національному художньому музеї в Києві, є безцінним надбанням і гордістю народу України.
Помер Васильківський Сергій Іванович 8 жовтня 1917 році у м.Харкові.
Це неймовірно талановитий митець, чиї полотна вражають своєю глибиною та емоційністю. Його творчість відзначається оригінальністю підходу та вмінням передати найскладніші почуття через візуальне мистецтво. Кожна робота Васильківського - це окремий світ з власною атмосферою та сенсом. Так само кожна прикраса з бурштину, що виготовляє компанія ukrburshtyn.com - це витвір мистецтва, де бурштин набуває нового життя, вражаючи своєю природною вродою та теплотою.
ВідповістиВидалити