Антонич Богдан-Ігор Васильович — поет-романтик, поет-мислитель. Він збагатив українську літературу монументальними образами космосу, океанічних стихій, картинами, в яких поєднано реалістичні й фантастичні мотиви.
Народився Богдан-Ігор Антонич 5 жовтня 1909 році у с. Новиця на Лемківщині (тепер територія Польщі) в досить заможній сім’ї священика. З початком Першої світової війни родина Антоничів змушена була виїхати з рідного села, оскільки воно потрапило в епіцентр бойових дій.
Обдарований великими здібностями — малярським, музичним, а головне, поетичним хистом, — Богдан Антонич став писати дуже рано, ще дитиною. Перший вірш поета з’явився у 1931 році в журналі «Вогні», коли Антонич навчався на філологічному факультеті Львівського університету. Після закінчення університету в 1934 році з дипломом магістра філософії перед поетом відкривалися можливості закордонних студій та наукова кар’єра, одначе всі надії закреслила несподівана смерть у двадцятивосьмирічному віці.
Дуже коротке життя Антонича сповнене наполегливою працею та кипучою творчістю. Основна його діяльність полягала у роботі над літературною мовою, над поетичним словом, над формою вірша. Він пише збірки поезій «Привітання життя», «Три перстені», «Книга Лева», працює над книгою релігійної лірики та гімнів «Велика гармонія», яку не захотів опублікувати. Працюючи над поезіями, Антонич водночас готує рецензії, фейлетони, дотепні пародії, редагує журнал «Дажбог», мистецький збірник «Карби», пише лібрето опери «Довбуш», роман «На тому березі», який так і не був закінчений. Видає численні статті з питань естетики: «Монументальний реалізм» (1932), «Між змістом і формою» (1932), «Національне мистецтво» (1933) тощо.
Своїм літературним доробком Богдан-Ігор Антонич посідає важливе місце в українській модерній літературі. Його твори пройняті захопленням життям, природою, світом-ідей. Він відчуває дивовижну єдність усього живучого, тож і про себе пише: «Я не людина, я рослина, а часом я мале лися». З його захоплення виростає казковість світу, зокрема рідної Лемківщини.
З роками казковість у поезії Антонича міняється на філософське заглиблення в проблеми життя, які розширюють тематику його віршів. У творчості поета звучать різні мотиви: соціальні, боротьби і відваги, відгуки на події дня, ставлення людини до природи, до космосу і до Бога, теми буття, народження і смерті. Антонич намагається дійти «до дна», до суті речей і явищ. З цього джерела постає поетова містика, відчуття вічності, про яке він пише: «Мабуть, мій дім не тут. Мабуть, аж за зорею».
Широка філософська проблематика загальнолюдського звучання, казкове захоплення життям, різнорідність форм ставлять Богдана-Ігоря Антонича в ряди світових поетів.
Помер Антонич Богдан-Ігор Васильович 6 липня 1937 року у Львові.
Коментарі
Дописати коментар