Амбодик-Максимович Нестор Максимович — основоположник вітчизняного наукового акушерства, перший з лікарів царської Росії, удостоєний звання професора акушерства. Стояв біля джерел формування педіатрії, медичної та ботанічної термінології.
Нестор Амбодик-Максимович народився 7 листопада 1744 року в с. Веприк на Полтавщині. Навчався у Київській духовній академії, а згодом у медичній школі при Санкт- Петербурзькому сухопутному госпіталі. Докторську дисертацію підготував на медичному факультеті Страсбурзького університету (1775).
Дорогу до наукового медичного олімпу Нестор Амбодик- Максимович розпочав у 1776 році зі служби у Санкт-Петер- бурзькому адміралтейському госпіталі, Кронштадтській госпітальній школі, де викладав фармакологію, медико-хірургічну практику, акушерство. У 1781 році він очолив Санкт-Петербурзьку школу сповивальних бабок, яка в 1787 року була перетворена у Сповивальний інститут. Вчений був також і блискучим практиком. Він одним із перших почав виконувати операції з накладанням акушерських щипців. Запровадив обов’язкові заняття у пологовому відділенні, а для жінок, які хотіли вивчати акушерство, Амбодик-Максимович читав лекції у себе вдома.
Н. Амбодик-Максимович — автор першого посібника з акушерства і педіатрії «Мистецтво сповивання, або Наука про баб’яче діло». Велику увагу приділяв питанням фізіології немовлят, описав хвороби, характерні для дітей раннього віку, відзначав незамінність материнського молока у вигодовуванні дітей, підкреслював важливість дотримання санітарно-гігієнічних норм, збалансованого харчування. За внесок у розвиток акушерської справи Нестор Максимович першим був удостоєний звання професора сповивального мистецтва (1782).
Учений підкреслював необхідність зв’язку медицини з іншими галузями природознавства. Амбодику-Максимовичу належать актуальні й масштабні праці у галузі медичної ботаніки і лікарської терапії, в яких він надавав особливого значення лікувальним властивостям рослин і підкреслював важливість вивчення флори. Неабиякої шани гідна ця творча особистість за збір, творення і систематизацію вітчизняних наукових термінів, що увійшли до упорядкованих ним словників: Анатоміко-фізіологічного (1781), Медико-хірургічного (1785) та Нового ботанічного (1804).
Усе життя Нестора Амбодика-Максимовича, його величезний талант і ерудиція, надзвичайна працездатність були віддані справі розвитку вітчизняної медицини.
Нестор Амбодик-Максимович помер 24 липня 1812 року.
Коментарі
Дописати коментар