"Славетні імена: Наливайко С. - 460"

Під час конфлікту з Марціном Калиновським, котрий привласнив собі Наливайківську землю, батька Семерія сильно побили і від отриманих ран він невдовзі помер. Родина переїхала до старшого брата Дем'яна до Острога. Імовірно, за протекції старшого брата, вступив на службу до приватного війська князя Костянтина Василя Острозького, згодом ставши сотником його надвірної хоругви.
Відомо, що під час повстання К. Косинського Северин брав участь зі своєю сотнею у битві під П'яткою, де Косинський зазнав великої поразки.
У цій битві Наливайко виявив себе як здібний полководець. Спокійна служба в надвірному війську вже не задовольняла його. Дізнавшись, що козаки зобов'язалися допомагати австрійському імператорові у боротьбі проти турків і татар, Северин сформував загін і в червні 1594 року, маючи дві з половиною тисячі воїнів, напав у Молдові на татар.
Наливайко розумів: хоч би скільки війська він зібрав, без підтримки запорожців йому не перемогти. Тож перший крок до здобуття цієї підтримки було зроблено. Восени 1594 року війська Наливайка і гетьмана запорозького козацтва Григорія Лободи пішли спільним походом у Молдову проти турків. Вони захопили фортеці у Цецорі й Сучаві.
Історики вважають, що цей похід мав велике значення для подальшої долі і Молдови, і Валахії. Завдяки йому Молдова скинула турецьке ярмо і пристала до антитурецької коаліції.
![]() |
Взяття фортеці Ізмаїл українськими козаками на чолі із гетьманом Наливайком у 1595 році. |
Повернувся Наливайко в Україну вже як національний герой. Він і далі громив маєтки єпископа Терлецького та інших панів і звернувся до запорожців, закликаючи їх приєднатися до боротьби за віру. 1596 року козаки вирушили в похід. Один численний загін на чолі з Матвієм Саулою (Шаулою), перетнувши Україну, почав розганяти польські війська, що базувались у Білорусії. Другий — під провдом Григорія Лободи — захопив Черкаси і пішов на Білу Церкву. Певний час ці три війська (Наливайка, Лободи і Саули) діяли окремо, змушуючи поляків теж розпорошувати свої військові сили.

Знаючи про незгоди між Лободою та Наливайком, польський гетьман Жолкевський демонстративно повів переговори лише з Лободою, ігноруючи Наливайка. Запідозривши Лободу в зраді, наливайківці вбили його. Та запорожці й тут не погодилися на кандидатуру Наливайка. Гетьманом став Стефан (Криштоф) Кремпський. Вибори Кремпського не таїли в собі жодного компромісу. Гетьманом його назвали запорожці, а реєстрові козаки та значна частина повстнців, які були в таборі, на це не пристали. Почалися чвари, що подеколи переростали навіть у сутички.
Існує кілька версій загибелі Северина Наливайка. Найвірогіднішою здається та, що має підтвердження в польських джерелах. Наливайка тривалий час допитували, катували і тримали у в'язниці. А коли у Варшаві зібрався на своє засідання черговий сейм, йому відрубали голову, а потім четвертували. Сталося це 11 квітня 1597 року.
Так трагічно завершилася військова і політична кар'єра України Северина Наливайка.
Коментарі
Дописати коментар