"Митці України: Верховинцю В.М. - 140"
Народився Василь Верховинець у 1880 році на Івано-Франківшині у селянській родині. Навчався в учительській семінарії Самбора, у Краківській консерваторії, брав приватні уроки в О. Мишуги, закінчив Музично-драматичну школу М. Лисенка. Уся його практична і теоретична діяльність розгорталася під знаком естетичного осмислення культури українського народу. У виконавстві й наукових працях митця знайшли відбиток глибокі знання прадавніх шарів народного мистецтва, його символіки й архетипів.

Під впливом М. Лисенка митець зібрав і опрацював чимало народних пісень, видав у 1912 році грунтовну працю «Українське весілля», яка й дотепер не втратила своєї наукової актуальності.
Оригінальні композиторські твори В. Верховинця стоять в одному ряду з кращими музичними полотнами Л. Ревуцького, М. Вериківського, Г. Верьовки. Всенародну популярність здобули його пісні, хори, солоспіви.
Продовжуючи традиції М. Лисенка, К. Стеценка, С. Русової, В. Верховинець виробляє власну концепцію національно-естетичного виховання дітей та молоді, розробляє принципи етнопедагогіки, узагальнені в унікальній збірці дитячих ігор та пісень «Весняночка».
У грудні 1937 році В. Верховинець був заарештований НКВС і безпідставно звинувачений як «учасник націонал-фашистського підпілля». Реабілітований посмертно 25 квітня 1958 року.
Помер Верховинець Василь Миколайович 11 квітня 1938 році у Києві.
Коментарі
Дописати коментар