"Вулицями рідного Києва"
Продовжуємо мандрувати вулицями рідного міста.
В середині ХІХ століття на картах Києва з'явилася вулиця Льва Толстого. В ті роки вона називалася Шулявська, тому що вела до історичної місцевості Шулявка. Назва ця вперше згадується в давньоруських літописах X—XI століть. У 1891 році вулицю перейменували в Караваєвську – на честь видатного хірурга Володимира Караваєва, який відзначав 50-річчя своєї діяльності в Київському університеті. У 1920 році вулицю знову перейменували - в Толстовську. Цю назву вона зберегла до 1926 року, після чого стала вулицею Льва Толстого. Перейменування відбулося з ініціативи товариства пам'яті письменника, яке діяло в 1919-1922 роках при бібліотеці-читальні по вулиці Караваєвській, 23.
![]() |
Вулиця Льва Толстого, 9, де зупинявся Л. Толстой. |
"Київ дуже притягує мене", - написав у своєму щоденнику всесвітньо відомий письменник напередодні свого приїзду в Київ у 1879 році. Тоді Лев Миколайович зупинявся у будинку № 9, де проживала сестра його дружини. Дослідники творчості Льва Толстого відзначають, що багато персонажів і сюжетні лінії романів письменника пов'язані з Києвом. Приміром, один з центральних персонажів роману "Війна і мир" Пьєр Безухов "міряє дороги Київської губернії"; на київській землі бойовий шлях починає юний Петя Ростов. Саме в Києві закохується і знаходить своє сімейне щастя предводитель дворянства Порхунов ("Нема в світі винуватих").
До наших днів вулиця Льва Толстого зберегла чимало старовинних будинків і особняків, історія яких пов'язана з іменами відомих київських мільйонерів і меценатів, знаменитих професорів та письменників.
![]() |
Фасад будівлі на вулиці Льва Толстого, 1. |
На початку вулиці розташований старовинний особняк рожевого кольору, побудований ще в 1898 році на замовлення купця Бендерського. В особливій пошані у киян і гостей столиці фасад цієї будівлі, прикрашений красивою ліпниною - медальйони з жіночими образами і розкішні статуї жінок привертають увагу перехожих. Екскурсоводи прозвали цей особняк "будинком Афродіти" з-за його ніжно-рожевого кольору і красивих жіночих фігур на фасаді.
В будинку під номером 5 жив знаменитий Григорій Верьовка, який був головним організатором і першим керівником легендарного українського народного хору.
Вулиця Льва Толстого 7, колишній особняк родини Терещенків. |
Красива будівля блакитного кольору з куполом і багатою ліпниною, якій вже понад 100 років, колись належала Олександру Миколайовичу Терещенку – сину відомого цукрового магната Миколи Терещенка. В будинку було новітнє для тих часів обладнання - водопровід, парове опалення і навіть два ліфта. Зараз приміщення колишнього маєтку Терещенка займає Національна наукова медична бібліотека України.
![]() |
Вулиця Льва Толстого 11/61, перший "хмарочос". |
Один з перших у Києві хмарочосів спорудили поруч з Київським університетом в 1911-1912 роках, на замовлення підприємця Берла Морозу. Кутова семиповерхова будівля в еклектичних формах, з рисами французького бароко, збудована на перехресті вулиць Льва Толстого та Володимирської. Кияни спочатку критикували будинок, що помітно виділявся на тлі скромних двоповерхових особнячків. Незважаючи на критику з боку городян, Мороз хотів здивувати їх. Всі квартири в прибутковому будинку були просторими, в будівлі працював безшумний ліфт і навіть внутрішні пилососи.
В 1941-1942 роках в окупованому Києві, в будинку №15 жив український поет, археолог, член Організації українських націоналістів Олег Ольжич. До речі, його батько Олександр Олесь, був відомим українського письменником та поетом.
Помітно просівша чотириповерхова будівля по вулиці Льва Толстого, 23/1 , колись належала родині київських купців Новицьких. В цьому будинку жив Володимир Науменко – український педагог, журналіст, громадський діяч. В 1917 році протягом двох тижнів він тимчасово очолював Українську Центральну раду, а в 1918 році під час уряду гетьмана Павла Скоропадського був міністром освіти.
Коментарі
Дописати коментар