"Чужий серед своїх: А. Кисілю - 420"
Адам Кисіль народився 1600 року в селі Низкиничах (нині Володимир-Волинського району Волинської області) у родині потомствених волинян, православних шляхтичів Григорія Гнівошовича Киселя- Низкиницького і Терези Іваницької. Загальновизнаний статус Киселів упродовж XVI століття — це поштива середньозаможна шляхта Західної Волині, надійна в службах і випробувана у війні.
Батько Адама, замолоду очолював корогву гусарів, воюючи в лавах війська Речі Посполитої під час польсько-російської війни 1577—1582 роках, а згодом, упродовж 1593—1609 роках, обіймав у себе в повіті виборну посаду володимирського земського підсудка, тобто був помічником судді.
Близько 1610 року Адам Кисіль 10-літнім хлопчиком покинув батьківський дім, вирушивши, як тоді говорилося, «на науки». Втім, їхати довелося недалеко. У 1593 році в Замості (нині територія Польщі), коштом коронного канцлера Яна Замойського, власника Замостя, було засновано академію, орієнтовану на поширення освіти серед шляхти й городян Русі та сусідньої Мазовії.
Шкільне приятелювання відіграло згодом помітну роль у блискучій кар'єрі хлопця зі старовинної та шанованої, але не вельми помітної волинської родини.

Приблизно тоді намічаються й перші щаблі його політичної кар'єри. Упродовж 1622 - 1629 роках А. Кисіль, як королівський представник, виїжджає на сеймики до Луцька й Житомира та на православний синод до Києва. В 1630 - 1632 роках уже сама шляхта Волинського воєводства обирає його своїм послом на генеральний сейм Речі Посполитої.
Не менш стрімко множились і маєтки нового державного сановника. Скромному власникові єдиного спадкового села Низкиничів, яким бачимо Киселя у 10-х роках XVII столітті, наприкінці життя належало 65 населених пунктів, а річний прибуток магната-скоробагатька сягав 150 тис. злотих. Джерелом примноження земельних володінь стали, з одного боку, королівські пожалування, а з другого — скуповування земель та дбайливе господарювання.

В Україні його зневажали, дорікаючи, що його «українські кості ляським м'ясом поросли». А у Польщі ненавиділи як зрадника і підозрювали у таємних шпигунських діях на користь Хмельницького.
Знехтуваний сучасниками, чужий серед своїх, Адам Кисіль помер самотньо у Низкиничах 3 травня 1653 року.
Коментарі
Дописати коментар