"Митці Україниї: П.Г. Юрченко - 120"
Народився він 22 серпня 1900 році в селі Медвин Іванківського району Київської області в родині селянина, який, за словами односельців, мав золоті руки. Батько тяжко працював, щоб прогодувати шістьох дітей, зокрема, на будівництві. Він грав на гармонії, співав українські народні пісні. Маленький Петро виріс в атмосфері любові та шани до всього українського.
Після закінчення школи в 1918 році Петро Григорович переїхав у Київ, де вступив до Будівельно-технічного училища, в якому вчився до 1922 року. Вищу освіту отримав у Київському художньому інституті. Навчався у видатного архітектора П. Ф. Альошина. У 1928 році на «відмінно» захистив дипломний проект Палацу культури і залишився викладати в інституті архітектурне проектування. У 1938 році Вища Атестаційна Комісія присвоїла йому звання доцента.


У 1941 році вийшла друком його праця «Народное жилье Украины». Подальшу наукову діяльність перервала війна. Під час війни Юрченко перебував на окупованій території, що згодом позначилося на його повоєнному житті. В 1950-і роки його звинуватили в зраді та співробітництві з нацистами. Коли з’ясувалося, що підстав для звинувачення немає, було вже втрачено декілька років життя та заплямоване ім’я.
У 1949 році вийшла ґрунтовна праця П. Г. Юрченка «Дерев’яне зодчество України». У ній комплексно вивчено всі види дерев’яних будівель: житлових, культових, господарських, їх конструкції, простежено єдиний архітектурний стиль. Автор провів замальовки та обміри дерев’яного зодчества на Чернігівщині, Полтавщині Поліссі, Поділлі, в Карпатах, дослідив приватні та музейні колекції з цього питання. В періодичній пресі П. Г. Юрченко також популяризував здобутки народного мистецтва.
У цей же час він очолював редколегію 3-го тому «Історії українського мистецтва» (1966), написав декілька розділів з декоративно-ужиткового мистецтва та народної архітектури ХVII-XX століття. У 1965 році вийшла з друку його книга «Пластика в современной архитектуре», в 1967 році - «Народне мистецтво».
Помер Юрченко Петро Григорович 23 червня 1972 році і похований на Байковому кладовищі м. Києва, залишивши по собі багатий науковий та творчий доробок з вивчення та оприлюднення української архітектурної спадщини і народного мистецтва.
Коментарі
Дописати коментар