"Митці України: Вишенський І. - 470"

Іван Вишенський народився приблизно 1550 році, ймовірно, у м. Судова Вишня на Львівщині. Деякий час жив і навчався у Луцьку, був близький до Острозького літературно-наукового гуртка. Десь у 1580-х роках переселився на Афон, звідки, будучи ченцем, надсилав в Україну послання. З 1604 року до 1606 року перебував на батьківщині — у Львові, Унівському монастирі, Манявському скиті. Потім знову повернувся на Афон, де й залишився аскетом-відлюдником аж до самої смерті.
Літературна спадщина І. Вишенського, що збереглася, становить 16 послань і трактатів. У 1598 році десять творів було об’єднано у рукописну «Книжку».
Творчість Івана Вишенського помітно вирізняється в українській літературі XVI—XVIII століттях не лише силою таланту письменника, а й оригінальністю його світогляду. Головною темою полемічних творів Вишенського є боротьба з католицтвом і прихильниками Берестейської церковної унії 1596 року. Виходячи з засад ранньохристиянського подвижництва, візантійського аскетизму, ісихазму, він безкомпромісно засуджував суспільно-політичний лад Речі Посполитої і українську церковну верхівку.
Письменник-полеміст високо цінував церковнослов’янську мову як мову православної релігії й водночас шанував «просту» староукраїнську мову, використовуючи її у своїй творчості. Його безкомпромісна православна ортодоксальність, заперечення абсолютно усіх вартостей, що не стосувалися ідеї вічного спасіння, та загальна есхатологічна спрямованість творчості не вплинула на тодішнє українське суспільство й подальший розвиток української літератури. Іван Вишенський залишився таким же самітником в історії рідного письменства, яким був і за свого життя. Разом з тим сила таланту письменника й оригінальність світогляду ставлять його на окреме місце в історії вітчизняної літератури.
Помер Вишенський Іван після 1621 року і похований на Афонському півострові (Греція).
Коментарі
Дописати коментар