"Митці України: Гончару І. М. - 110"
Гончар Іван Макарович — самобутній скульптор, маляр, відомий колекціонер творів українського народного мистецтва та предметів побуту. Будинок митця, у якому експонується колекція, перетворено на музей І. Гончара — Український центр народної культури «Музей Івана Гончара». Народний художник України (1991). Лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка (1989).
Іван Гончар народився 27 січня 1911 році в с. Лип’янка на Черкащині у селянській родині. Після закінчення сільської семирічки у 1927 році вступив до Київської художньо-індустріальної школи. Його вчителями були К. Трохименко, К. Єлева та В. Климов. У 1936 році закінчив Київський інститут агрохімії, проте любов до мистецтва переважила і Гончар почав працювати в київських скульптурно-монументальних майстернях. Першу самостійну роботу «Давид Гурамішвілі» митець виставив 1937 році, а в 1939 році на виставці, присвяченій 125-річчю від дня народження Т. Шевченка, публіка змогла оцінити скульптуру «Тарас-водоноша».


Іван Гончар-маляр відомий серією живописних історико-етнографічних робіт «Весілля в Україні», добіркою краєвидів «Мальовнича Україна», серією народних типажів з різних куточків України. Він — автор 16-томного історико-етнографічного альбому «Україна та українці», побудованого на документальних матеріалах, що зберігається в рукописі.

У 1972 році І.Гончара звинуватили в «українському буржуазному націоналізмі», і його ім’я на довгі роки покрилося пеленою забуття. Лише в 1988 році, у процесі демократизації суспільства, було влаштовано першу велику персональну виставку художника. На жаль, спадщина визначного діяча мистецтва Івана Гончара в переважній більшості не опублікована, вона ще чекає на увагу дослідників і цінителів.
Помер Іван Макарович Гончар 18 червня 1993 році у Києві та похований на Байковому кладовищі.
Коментарі
Дописати коментар