«Не треба слів! Хай буде тільки діло!"
"Я палко мрію до самого рання,
Щоб Бог зіслав мені найбільший дар:
Гарячу смерть, не зимне умирання."
Олена Теліга
Поетеса, публіцист, політичний діяч Олена Теліга (дівоче прізвище Шовгенова) народилась 21 липня 1906 року в селищі Ільїнське під Москвою. У 1911 році родина переїжджає до Санкт-Петербурга. За словами поетеси: «Я там виросла, там вчилася, там провела війну, там насичувалась культурою імперії, главою якої був Олександр Пушкін».
В 1917 році родина Шовгеневих переїхала до Києва. а у 1918 році - емігрує до Чехословаччини. Сюди, до батька, приїздить і Олена. Світогляд О. Теліги формувався поступово. Її батько якось сказав дочці: «Україну кожен носить в серці таку, яку собі викохав, яку собі виборов у важких змаганнях зі світом і собою. І ти знайдеш її сама. Це буде важче, але зате любитимеш її більше, бо це буде дійсно твоя». У 1925 році, екстерном склавши іспити на атестат зрілості, Олена вступає на історико-філологічне відділення Українського педагогічного інституту ім.М.Драгоманова в Празі.
В роки Другої світової війни Олена, разом з групами ОУН, повернулась в окупований Київ, зблизилась з Олегом Ольжичем, підтримала його культурницьку програму, спрямовану на відродження незалежної України. Очолила Спілку українських письменників, журнал «Літаври».


У 1942 році Олена Теліга, як українська патріотка, арештована гестапівцями і 21 лютого того ж року розстріляна в Бабиному Яру. Олена до останнього залишалася мужньою і відійшла у вічність як героїня, вибравши «гарячу смерть, не зимне умирання».
Коментарі
Дописати коментар