"Золотий голос України: Б. Гмирі - 120"

Гмиря Борис Романович — співак-філософ, унікальне явище в українській і світовій музичній культурі. Вокальна спадщина співака вражає не лише своїм обширом, а надто культурою, манерою виконання, божественним впливом на душу та серце людини.
Борис Гмиря народився 5 серпня 1903 році у бідній родині на Сумщині. Після закінчення початкової школи 11- річним хлопцем пішов у найми. Заробляв на хліб, працюючи де доведеться. У 1930 році вступив до Харківського інженерно-будівельного інституту, а згодом — до Харківської консерваторії. Навчався вокалу у відомого педагога П. Голубєва, послідовника школи славнозвісного Федеріко Бугалмеллі. Водночас почав виступати на сцені Харківського оперного театру.
Становлення неповторної художньої особистості митця відбувалося шляхом синтезу прикметних рис різних вокальних шкіл.
Творчий шлях митця у 1939—1957 pоках пов’язаний з Київським академічним театром опери та балету ім. Т. Г. Шевченка. В багатогранному оперному доробку Б. Гмирі окреслилися центральні жанрові напрями — героїко-епічний, психологічно-філософський і трагедійний. Серед кращих партій — Тарас («Тарас Бульба» М. Лисенка), Кривоніс («Богдан Хмельницький» К. Данькевича), Сусанін («Іван Сусанін» М. Глинки), Мельник («Русалка» О. Даргомижсько- го), Собакін («Царева наречена» М. Римського-Корсакова), Мефістофель («Фауст» Ш. Гуно), Нілаканта («Лакме» Л. Деліба).
Праця на оперній сцені доповнювалася концертною діяльністю. У репертуарі Б. Гмирі близько 600 камерних вокальних творів, серед яких 75 арій і 515 романсів відомих українських і зарубіжних композиторів, арії з опер, народні пісні. До творчої спадщини митця належать також 150 рукописів науково-популярних та мистецьких статей, зошити-щоденники за ЗО років, листи, нотні записи, партитури з композиторськими присвятами.
Помер Борис Романович Гмиря 1 серпня 1969 року та похований на Байковому цвинтарі в Києві.
Коментарі
Дописати коментар