Вічна магія класики
Сьогоднішня добірка творів класичної літератури (можливо, трохи призабутих) нагадає вам. що класика саме тому і залишається актуальною, що не втрачає здатності розкриватися щоразу по-новому. Перечитавши відомий твір уже в більш дорослому віці, відкриваєш у ньому нові сенси і глибини. Вишукана, моторошна, захоплива чи абсурдна - обирайте стиль собі до смаку й занурюйтесь!
Твори Івана Франка справедливо мають стояти поруч з “Кобзарем”. Читати твори Франка можна у будь-якому настрої дорослим і дітям. П’єса “Украдене щастя” написана на основі народної “Пісні про шандаря” та наскрізь пронизана фольклором.
Три персонажі, три різні долі й украдене щастя. Важкі умови життя й нестача землі при владі Австро-Угорщини породили справжнє “галицьке пекло”, в якому Анна, Микола й Михайло зрештою втратили усе, що мали. Будь-яка надія на щасливе життя згасла серед зрад, вбивств та ворожнечі. Варто читати з погляду сучасної людини та знаходити для себе нові сенси любити: сім’ю, свою землю, історію.
Напевно, кожен пам’ятає сумну історію Грегора Замзи, описану Кафкою - як звичайний комівояжер перетворився на бридку величезну комаху і раптом став усім непотрібний. Кафка з безпристрастною прискіпливістю, вартою пера натураліста, описує перевтілення Замзи. А разом із перевтіленням змінюється і ставлення його рідних, для яких він був єдиним годувальником, однак раптом став тягарем, ще й далеко не найприємнішим. Спочатку вони намагаються не помічати того, що сталося, однак з часом ставляться до Грегора все холодніше і все з більшою огидою.
Можна вважати «Перевтілення» фантастичним твором, адже хіба хтось колись чув, аби людина перетворилася на комаху за одну ніч? Але в той же час, це більше трагедія «непотрібних» людей, хворих, з інвалідністю, стареньких. Коли вони раптово стають зайвими у своїй родині і суспільстві, до них ставляться, як до чогось бридкого і неприйнятного, хоча тільки-но вчора запобігали, аби щось для себе отримати. І хай ця історія написана уже давно, вона й сьогодні не менш актуальна.
Майк Йогансен, прозаїк доби Розстріляного відродження й одного із засновників ВАПЛІТЕ, зберігав у своїй творчості незмінну індивідуальність, часто вдавався до експериментів, які можемо спостерігати і в прозі, і в поезії, а часто - у поєднанні їх в межах одного тексту. Йогансена вважають не лише талановитим письменником, а й перекладачем, літературознавцем, роботи якого актуальні й донині.
До збірки увійшла «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» - абсурдна і химерна книга з картонними персонажами. І, так, картонними персонажів називає сам автор і закликає не сприймати їх серйозно, адже вони вигадані. Персонажі в романі потрібні, щоб передати всю мальовничість і насиченість ландшафтів.
Це іронічна історія про подорож, в якій харків'яни обов'язково впізнають описані місцини від Змійова і далі на південь долинами та кручами Дінця. Проте тут вас не чекає легка прогулянка рівною доріжкою з пункту А до пункту Б. Це подорож пагорбами, плутаними тропами, складними маршрутами, але на химерному шляху ви обов’язково зустрінете багато чого цікавого.
Можливо знайдуться читачі, які не до кінця осягнули велич Шекспіра й не прочитали одну з найкращих його трагедій, нагадаємо її сюжет.
Король Лір утомлюється від влади й вирішує передати її трьом дочкам за умови, якщо вони розкажуть, як люблять батька. Дві з них брешуть і підлещуються, а третя – Корделія – чесно промовляє, що любить Ліра, але ще половину серця береже для майбутнього чоловіка. За це король позбавляє молодшу доньку спадку. Далі буде багато політичних інтриг, зрад, каліцтв і вбивств. Але кожен твір Шекспіра – джерело для інтерпретацій.
Це витончений психолого-філософський твір з елементами автобіографії, написаний 1929 року. Історія відзначається своєю глибиною та неординарною інтерпретацією кохання. Складний світ особистості головного героя Василя Хрисанфовича Комахи переплітається з пошуком власного місця у світі. Соціальні зв'язки обтяжують Серафікуса, але і брак спілкування приносить йому тільки страждання.
Автор звертає увагу читача на тему самотності та віддаленості, які є невіддільними компонентами життєвого шляху Комахи. Відлюдкуватий інтелектуал переживає внутрішній конфлікт між раціоналізмом і емоційністю, він намагається усвідомити власне «Я», свою ідентичність в умовах заплутаних стосунків і суспільних очікувань. Серафікус занурений у думки, він не прагне слави чи визнання, йому цікаве глибинне розуміння істини, що лежить за межами звичайного існування. Це і віддаляє Комаху від реальності, де ідентифікація індивідуальності стає викликом для звичних норм і стандартів.
Перш ніж поговорити про книгу, не зайвим буде трохи розповісти й про самого автора. Шолом-Алейхем - відомий єврейський письменник та драматург, один із основоположників сучасної художньої літератури мовою їдиш. Він народився в місті Переяславі Київської області й основну частину свого життя прожив в Україні. І більшість подій, про які пише Шолом-Алейхем, відбуваються саме тут. Втім, українські міста та їхнє населення у його творах відіграють скоріше роль декорацій, на тлі яких розгортається драма єврейської громади.
Шолом-Алейхем називав Тев’є найулюбленішим з усіх створених ним літературних типів: він шляхетний і простакуватий, побожний і сповнений протиріч, розуміє людей, відчуває красу природи й ніколи не йде проти совісті.
Шолом Алейхем побудував свою книгу, як збірку листів, написаних молочаром Тев‘є. В цих листах він розповідає про своє життя впродовж 20 років. Тев’є - батько великої родини. Бог дав йому дружину та сімох доньок. Життя Тев’є не таке вже легке і безхмарне, та він сприймає все дане Богом з особливою філософією. Мабуть ця вроджена мудрість і допомагає йому долати всі випробування.
Доля родини Тев'є ілюструє історію і звичаї єврейського народу. Мова героя приправлена народною мудрістю, афоризмами і мораллю Старого Завіту, а ще добірним єврейським гумором.
Єдиний роман Оскара Уайльда, який виявився найуспішнішим твором автора, екранізувався у різних країнах світу майже тридцять разів. Написаний і вперше виданий 1890 року.
Доріан Грей, чарівної краси юнак, бажаючи лишатися вічно молодим і не загубити своєї вроди, платить дуже високу ціну. Він продає свою душу. Портрет, написаний талановитим художником, бере на себе всі вади і гріхи свого власника.
Але усвідомлення всього скоєного приходить Доріану не скоро і за все доводиться платити.
Твір точно показує моральний занепад та примушує замислитися як над життям взагалі, так і над життям окремої людини, у романі багато філософських висновків та афоризмів.
Продовжуємо читати класику, вона дійсно вічна!
Коментарі
Дописати коментар