Свята Софія - перлина України
Зводили Софійський Собор найкращі майстри, які були добре обізнані з візантійською архітектурою. Храм зачаровував пишнотою та красою: мармур, різьблені кам'яні плити, настінне малярство, мозаїчна підлога, коштовна мозаїка.
Величний храм святої Софії в Києві був кафедрою митрополита всієї України-Руси. В ній відбувались висвячення єпископів та церковні церемонії при вступі українських князів на великокняжий престол, тут приймали послів християнських держав, одружували княжих синів і доньок, хрестили княжат. Крім того, кафедра святої Софії була місцем поховання великих князів і митрополитів. У ній поховані фундатор кафедри великий князь Ярослав Мудрий (1054), його син - великий князь Всеволод (1093), онуки - князі Володимир Мономах (1125), Ростислав Всеволодович (1154). Тут же поховані митрополити і гетьмансько-козацької України та деякі митрополити Української Автокефальної Церкви.
Софійський собор не зберігся до нашого часу в його первісному вигляді. За майже десять століть свого існування він був свідком багатьох подій і невпинної боротьби українського народу за свою незалежність. Внаслідок численних воєн і незгод храм зазнавав пограбувань і руйнацій, часом подовгу стояв порожнім. Велику відбудову кафедри розпочав митрополит Петро Могила. Остаточно оновлено церкву щедротами великого мецената українського мистецтва -гетьмана Івана Мазепи в 1690 - 1707 роках. З того часу собор святої Софії зберіг (за винятком західної частини) свій зовнішній вигляд у стилі українського бароко.
Особливу цінність і мистецьку вартість становлять неперевершеної краси мозаїки та фрески ХІ століття. Особливо треба відзначити мозаїчне зображення Оранти та сцени Євхаристії у вівтарній частині храму. Поєднання мозаїк і фресок у єдиному ансамблі є характерною рисою храму. Цікавість викликає груповий портрет сім'ї Ярослава Мудрого.
Загально-мистецька єдність інтер'єру кафедри святої Софії ще й зараз вражає своїм чарівним співвідношенням архітектурних форм та різноманітністю ефективних перспектив. Все це в своїй логічній єдності являє собою неперевершений і ніде не запозичений синтез давньоукраїнського мистецтва, втілений в найдорогоціннішій перлині нашої національної культури - кафедрі святої Софії в Києві.
Коментарі
Дописати коментар